9. jalkaväkidivisioona

9. jalkaväkidivisioona luotiin 9. Division ensimmäisen maailmansodan aikana, mutta ei koskaan käyttöön ulkomailla. Myöhemmin jako oli tärkeä yksikkö Yhdysvaltain armeijan toisessa maailmansodassa ja Vietnamin sodan. Se oli myös aktivoida rauhanajan valmius yksikkö 1947-1962 Fort Dix, New Jersey, ja Fort Carson, Colorado, ja 1972-1991 aktiivisena-velvollisuus jalkaväkidivisioonan Fort Lewis, Washington. Lempinimeltään "Vanha Reliables", jako lopulta inaktivoitiin joulukuussa 1991.

Arvomerkki

Lapa hihamerkki on octofoil muistuttava heraldinen suunnittelu annetaan yhdeksäs pojan perhe. Tämä merkitsee poika kuin ympyrän keskellä kahdeksan veljet hänen ympärillään. Sininen edustaa jalkaväki, punainen tykistö kaikki valkoiset tekee värit lipun Yhdysvallat.

Ensimmäinen maailmansota

9. jalkaväkidivisioona luotiin 18. heinäkuuta 1918 Camp Sheridan, Alabama mutta ei palvellut ulkomailla. Se lakkautettiin 15. helmikuuta 1919 Camp Sheridan.

Yksiköt määritetty 9. Division

Pääesikunta

17. Jalkaväki Brigade

  • 45. Jalkaväkirykmentti
  • 67. Jalkaväkirykmentti
  • 26. Machine Gun Battalion

18. Jalkaväki Brigade

  • 46. ​​Jalkaväkirykmentti
  • 68. Jalkaväkirykmentti
  • 27. Machine Gun Battalion

Yhdeksäs Field Tykistöprikaati

  • 25. Field Artillery
  • 26. Field Artillery
  • 27. Field Artillery
  • Yhdeksäs Trench Laasti Akku

25. Machine Gun Battalion
209th Engineer Rykmentti
209th Field Viestipataljoona

Division Junat

  • HQ Juna ja sotilaspoliisi Company
  • Yhdeksäs terveys Train
  • Yhdeksäs Motor Supply Train
  • Yhdeksäs Ammukset Train

Toinen maailmansota

  • Aktivoitu: 1. elokuuta 1940 Fort Bragg, North Carolina.
  • Overseas: 11 joulukuu 1942
  • Kampanjat: Algeria-ranska Marokon, Tunisian, Sisilia, Normandia, Pohjois Ranska, Rheinland kampanja, Ardennes-Alsace, Keski-Eurooppa
  • Päivän torjumiseksi: 304
  • Arvoisat Yksikkö Sitaatit: 24
  • Palkinnot: Medal of Honor-4; Distinguished Service Cross-76; Distinguished Service Medal-3; Silver Star-2282; Legion of Merit-19; DFC-2; Sotilaan mitali-100; Pronssi Star -6593; Air Medal-129
  • Komentajat: eversti Charles B. Elliott, Brig. Kenraali Francis W. Honeycutt, Maj. Kenraali Jacob L. Devers, Maj. Kenraali Rene E. Der. Hoyle, Maj. Kenraali Manton S. Eddy, Maj. Kenraali Louis A. Craig, Brig. Kenraali Jesse A. Ladd, Maj. Kenraali Horace L. McBride, Maj. Kenraali William W. Eagles, Maj. Kenraali Arthur A. Valkoinen
  • Inaktivoitu: 15 tammikuu 1947
  • Uudelleen 15. heinäkuuta 1947 Fort Dix, New Jersey
  • Inaktivoitu: 31. tammikuuta 1962 Fort Carson, Colorado
  • Kohdaksi 01 helmikuu 1966 kuin Pääkonttori ja pääkonttori Company, 9. jalkaväkidivisioona, ja aktivoida Fort Riley, Kansas
  • Inaktivoitu 25 syyskuu 1969 Havaijilla
  • Aktivoitu: 21. huhtikuuta 1972 Fort Lewis, Washington
  • Inaktivoitu 15 joulukuuta 1991 Fort Lewis, Washington

Combat kronikka

9. jalkaväkidivisioona oli ensimmäisiä Yhdysvaltain merijalkaväen harjoittaa loukkaavaa maatoiminta toisen maailmansodan aikana. 9. näki ensimmäisen torjumiseksi 8. marraskuuta 1942, kun sen osat laskeutui Alger, Safi, ja Port Lyautey, jossa ottamista Safi mukaan kolmas pataljoona 47. Jalkaväkirykmentti seisoo ensimmäisenä Liberation kaupungin Axis valvonnan Toinen maailmansota.

Romahtaminen Ranskan vastarintaliikkeen 11. marraskuuta 1942 jako partioi Espanjan Marokon rajalla. 9. palasi Tunisiaan helmikuussa ja harjoittaa pieni torjuntataistelut ja partio toimintaa. Käytössä 28 maaliskuu 1943 se hyökkäsi Etelä Tunisiassa ja taisteli tiensä pohjoiseen Bizerte 7. toukokuuta. Elokuussa 9. laskeutui Palermo, Sisilia, ja osallistui pyydystäminen Randazzo ja Messina. Palattuaan Englantiin jatkokoulutukseen, jako laskeutui Utah Beach 10. kesäkuuta 1944 katkaisi Cotentin, ajoi Cherbourg ja tunkeutui sataman raskas puolustuksemme.

Kun lyhyt lepo heinäkuussa, divisioona osallistui St. Lo läpimurto ja elokuussa auttoi sulkea Falaise Gap. Kääntämällä itään, 9. ristissä Marne, 28. elokuuta, pyyhkäisi Saarlautern, ja marras-joulukuussa pidettiin puolustava asentoja Monschau ja Losheim. Muutto pohjoiseen Bergrath, Saksa, se hyökkäsi kohti Roer, 10. joulukuuta ottaen Echtz ja Schlich. Joulukuun puolivälissä tammikuun 1945 jako pidettiin puolustava asentoja Kalterherberg ja Elsenborn. 30. tammikuuta jako hyppäsi pois Monschau vuonna ajaa koko Roer ja Reinin ylitys at Remagen, 7. maaliskuuta.

Rikkomisen jälkeen pois Remagen sillanpääasema, 9. avustaa tiivistys ja raivaaminen Ruhrin Pocket, sitten muutti 150 mailia itään Nordhausenissa ja hyökättiin Harz-vuoristossa, 14-20 04. 21. huhtikuuta Division helpottunut 3d Armored Division pitkin Mulde joen lähellä Dessau, ja totesi, että linja asti VE-päivä.

Toimeksiantoja MTO

  • edellinen: II Corps
  • Toukokuu 1943: I panssaroidut Corps

Toimeksiantoja ETO

  • 20 marraskuu 1943: Ensimmäinen Army
  • 25 marraskuu 1943: VII Corps
  • 01 elokuu 1944: VII Corps, ensimmäinen armeija, Saksan 12. armeija Group
  • 26 lokakuu 1944: V Corps
  • 06 joulukuu 1944: VII Corps
  • 18 joulukuu 1944: V Corps
  • 20 joulukuu 1944: Attached, jossa koko ensimmäinen armeijan, British 21. armeijaryhmä
  • 18 tammikuu 1945: V Corps, ensimmäinen armeija, Saksan 12. armeija Group
  • 17 helmikuu 1945: III Corps
  • 31 maaliskuu 1945: VII Corps
  • 04 huhtikuu 1945: III Corps
  • 14 huhtikuu 1945: VII Corps

Yhteisöjen taistelu

Komento ja henkilöstö

  • Komentaja Yleistä
  • 27 marraskuu 1943 Maj. Kenraali Manton S. Eddy
  • 19 elokuu 1944 Maj. Kenraali Louis A. Craig
  • 17 toukokuu 1945 Brig. Kenraali Reese M. Howell
  • Assistant Divisioonan komentajan
  • 27 marraskuu 1943 Brig. Kenraali Donald A. Stroh
  • 20 heinäkuu 1944 Brig. Kenraali James E. Wharton
  • 12 elokuu 1944 Brig. Kenraali Kenneth Buchanan
  • 17 syyskuu 1944 eversti James S. Rodwell
  • 08 lokakuu 1944 eversti Hammond D. Birks
  • 07 tammikuu 1945 Brig. Kenraali Hammond D. Birks
  • Tykistö Commander
  • 27 marraskuu 1943 Brig. Kenraali Reese M. Howell
  • Henkilöstön päällikkö
  • 27 marraskuu 1943 eversti George B. Barth
  • 16 kesäkuu 1944 eversti Jesse L. Gibney
  • 24 kesäkuu 1944 eversti Noah M. Brinson
  • 30 elokuu 1944 eversti John G. Van Houten
  • 09 lokakuu 1944 everstiluutnantti James W. Lockett
  • 12 lokakuu 1944 KOL William C. Westmoreland
  • Assistentti esikuntapäällikkö G-1
  • 27 marraskuu 1943 everstiluutnantti Frank R. Veale, Jr.
  • 25 elokuu 1944 everstiluutnantti William L. Peverill
  • 06 toukokuu 1945 Maj. Franklin G. Allen
  • Assistentti esikuntapäällikkö G-2
  • 27 marraskuu 1943 everstiluutnantti Robert W. Robb
  • 21 elokuu 1944 Maj. Jack A. Houston
  • 27 lokakuu 1944 everstiluutnantti Jack A. Houston
  • Assistentti esikuntapäällikkö G-3
  • 27 marraskuu 1943 everstiluutnantti Alver B. Sundin
  • 01 huhtikuu 1944 everstiluutnantti Frederick C. Feil
  • 10 joulukuu 1944 Maj. Reginald L. Riley
  • 06 tammikuu 1945 everstiluutnantti Frederick C. Feil
  • Assistentti esikuntapäällikkö G-4
  • 27 marraskuu 1943 everstiluutnantti George E. Pickett
  • 11 huhtikuu 1945 Maj. George R. Huff
  • Assistentti esikuntapäällikkö G-5
  • 06 toukokuu 1944 everstiluutnantti Asa Valkoinen Kenney Billings, Jr.
  • 09 joulukuu 1944 Maj. Charles O. Tingley
  • Adjutantti General
  • 27 marraskuu 1943 everstiluutnantti William L. Peverill
  • 27 elokuu 1944 everstiluutnantti James R. Hutchison
  • 14 huhtikuu 1945 Maj. George E. Materewicz
  • Komentaja, 39th Infantry
  • 27 marraskuu 1943 eversti Harry A. Flint
  • 24 heinäkuu 1944 everstiluutnantti Van H. Bond
  • 10 lokakuu 1944 eversti Van H. Bond
  • Komentaja, 47th Infantry
  • 27 marraskuu 1943 eversti George W. Smythe
  • 06 maaliskuu 1945 everstiluutnantti Herman A. Schmidt
  • 13 maaliskuu 1945 eversti Peter O. Ward
  • Komentaja, 60. Jalkaväki
  • 27 marraskuu 1943 eversti Frederick J. de Rohan
  • 02 heinäkuu 1944 eversti Jesse L. Gibney
  • 04 lokakuu 1944 everstiluutnantti Donald C. Claymen
  • 09 lokakuu 1944 eversti John G. Van Houten

Tilasto

Kronologia
  • Aktivoitu 01 elokuu 1940
  • Saapui UK 27 marraskuu 1943
  • Saapui Maanosa 10 kesäkuu 1944
  • Tuli Combat 14 kesäkuu 1944
  • Päiviä Combat 264
Tappiot
  • Killed 4581
  • Haavoittunut 16961
  • Puuttuvat 750
  • Captured 868
  • Taistelu kuolonuhreja 22292
  • Ei-Battle uhreja 15233
  • Yhteensä kuolonuhreja 33864
  • Prosenttia T / O vahvuus 240,4
Kampanjat
  • Algerian ranskalainen Marokko
  • Tunisia
  • Sisilia
  • Normandia
  • Pohjois-Ranskassa
  • Ardennes
  • Rheinland
  • Keski-Eurooppa
Yksittäiset Palkinnot

Medal of Honor: 4

  • Arvoisat Service Cross: 86
  • Legion of Merit: 6
  • Silver Star: 1789
  • Sotilaan Medal: 55
  • Pronssi Star: 5518
  • Arvoisat Flying Cross: 1
  • Air Medal: 124
Sotavankeja otettu
  • Yhteensä: 130000

Koostumus

  • 39. Jalkaväki
  • 47th Jalkaväki
  • 60. Jalkaväki
  • 9. Reconnaissance Troop
  • 15. Engineer Combat Battalion
  • 9. Medical Battalion
  • 9. Division tykistö
  • 26. Kenttä Patteristo
  • 60. Kenttä Patteristo
  • 84. Kenttä Patteristo
  • 34. Kenttä Patteristo
  • Erikoisjoukkoja
  • 709th Ordnance Light huoltoyhtiö
  • 9. Quartermaster Yritys
  • 9. Signal Company
  • Sotilaspoliisi Platoon
  • Pääkonttori Yritys
  • Bändi
  • 9. Chemical Company

Tehtävä ja kiinnitys korkeampi yksiköiden

  • DATE CORPS ARMY ARMY GROUP
  • Sidotut Attached sidotut Attached
  • 20 marraskuu 1943 First ETOUSA
  • 25 marraskuu 1943 VII Ensimmäinen
  • 01 elokuu 1944 VII Ensimmäisen 12.
  • 26 lokakuu 1944 V Ensimmäinen 12.
  • 06 joulukuu 1944 VII Ensimmäisen 12.
  • 18 joulukuu 1944 V Ensimmäinen 12.
  • 20 joulukuu 1944 V Ensimmäinen 12. Br 21.
  • 18 tammikuu 1945 V Ensimmäinen 12.
  • 17 helmikuu 1945 III Ensimmäinen 12.
  • 31 maaliskuu 1945 VII Ensimmäisen 12.
  • 04 huhtikuu 1945 III Ensimmäinen 12.
  • 14 huhtikuu 1945 VII Ensimmäisen 12.

Osoittaa helpottunut luovutusvoitto.

Vietnamin sodan

Sodan aikana divisioonan yksiköt usein tarjoillaan Mobile Riverine Voima ja muut Yhdysvaltain laivaston yksiköitä, jotka koostuvat Brown Water laivasto. Toimialueellaan oli joet ja kanavat Mekong Delta välillä 1967 1972. Käyttö Speedy Express on yksi merkittävä operaatio, jonka aikana jakautuminen osallistui sodan aikana ja oli yksi 22 suuria torjumiseksi sitoumuksia Pohjois Vietnam armeijan ja Viet Cong pääjoukko yksiköitä sekä tuhansia pieniä kontakteja tänä aikana divisioonan läsnäolo Vietnamissa.

9. Division uudelleen 1. helmikuuta 1966 ja saapui Vietnamin 16. joulukuuta 1966 Fort Riley, Kansas, ja sen suuret yksiköt lähtivät Vietnam 27. elokuuta 1969 Hawaii; 27 elokuu 1969 Fort Lewis, Washington; 12 lokakuu 1970 Fort Lewis, Washington.

On käyttöönotto divisioonan siirrettiin III Corps Tactical Zone Vietnamin jossa se aloitti toimintansa Dinh Tuong ja Long maakuntien operaatio Palm Beach.

Jääkäriyksikköä että lopulta palveli 9. jalkaväkidivisioona olivat:

  • 2d Battalion, ensimmäinen Jalkaväki
  • 2d Battalion, 39th Infantry
  • 3d Battalion, 39th Infantry
  • 4. Battalion, 39th Infantry
  • 2d Battalion, 47th Infantry
  • 3d Battalion, 47th Infantry
  • 4. Battalion, 47th Infantry
  • 2d Battalion, 60th Infantry
  • 3d Battalion, 60th Infantry
  • 5. Battalion, 60th Infantry
  • 6. pataljoona, 31. Jalkaväki

Muut yksiköt olivat:

  • Yritys E, 50th Infantry), 02 joulukuu 1967 - elokuu 1969
  • Yritys E, 75th Infantry, lokakuu 1969 - lokakuu 1970
  • 3d Squadron, 5th ratsuväki, helmikuu 1967 - marraskuu 1971
  • 9. Aviation Battalion, tammikuu 1967 - elokuu 1969
  • 2d pataljoona, 4. tykistö, tammikuu 1967 - lokakuu 1970
  • 1. Battalion, 11th Tykistö, tammikuu 1967 - elokuu 1969
  • 3d Battalion, 34th Tykistö, joulukuu 1966 - heinäkuu 1969
  • 1. Battalion, 84th Tykistö, helmikuu 1967 - elokuu 1969
  • 15. Pioneeripataljoona, lokakuu 1966 - elokuu 1969
  • 571st Engineer Yritys, lokakuu 1969 - lokakuu 1970
  • 9. Medical pataljoona, 04 tammikuu 1967 - 18 elokuu 1969
  • 9. Viestipataljoona, 19 joulukuu 1966 - 19 elokuu 1969
  • 9. toimitus ja kuljetus pataljoona, 16 joulukuu 1966 - 23 elokuu 1969
  • 709th Huolto Battalion, 26 tammikuu 1967 - 20 elokuu 1969
  • 9. adjutantti General Company, 30 joulukuu 1966 - 26 elokuu 1969
  • 9. sotilaspoliisi Company, 19 joulukuu 1966 - 25 syyskuu 1969
  • 335. Army Security Agency Company, 12 tammikuu 1967 - 05 huhtikuu 1971
  • 99. Tuki Battalion, 01 lokakuu 1969 - 12 lokakuu 1970

Yksi ainutlaatuinen yksiköt palvelevat jako oli kokeellinen 39. ratsuväen Platoon joka käyttää kolme erityisesti suunniteltu ilmatyynyalus partioimaan suo maastossa kuin tasangon ruoko pitkin etelään Vietnam / Kambodžan rajalla.

Vuodesta 1967, yksi ryhmän prikaatien oli armeijan ehdollinen Mobile Riverine Force. Tämä prikaati asui laivat laivaston työryhmän 117, ja kuljetettiin heidän jalkaväki tehtäviä koko Mekong Delta maailmansodan maihinnousualus tukevat erilaiset muut panssaroidut veneitä joista jotkut asennettu liekinheittimet; oli kranaatinheittimet niiden hallussa; ja jopa 105mm tykkiä heidän kumartaa. Liikkuva jokien voima on usein ankkuroitu lähelle Etelä Vietnam kaupungin My Tho, tai lähellä ryhmän Đồng Tâm Base Camp, ja ne toimintatapa koordinoidusti Navy SEAL joukkueet, Etelä Vietnam merijalkaväen, yksikköä ARVN 7. Divisioonan ja River Assault Ryhmät. Seuraavat Tet hyökkäyksen vuonna 1968, General Westmoreland totesi 9. jalkaväkidivisioona ja Mobile Riverine Force tallennettu suistoalueella putoamasta Pohjois Vietnam armeijan joukot. Vuonna 1969 divisioona myös toiminnassa läpi IV Corps Tactical Zone.

Chuck Hagel, puolustusministeri helmikuusta 2013 tarjoillaan 9. tunnuksen 1967 1968. Holding sijoitus kersantti, hän toimi jalkaväen ryhmänjohtaja. Hagel palveli samassa jalkaväki joukkue kuin hänen nuorempi veljensä Tom, ja niiden uskotaan olevan ainoa amerikkalainen sisarukset tehdä niin Vietnamin sodan aikana.

Vuonna 1994 elokuva Forrest Gump, samannimisen päähenkilö oli jäsenenä 9. jalkaväkidivisioona Vietnamissa, erityisesti: 4. Platoon, Company, 2. pataljoona, 47. Jalkaväki.

9. jalkaväkidivisioona

Seuraavat Vietnamin sodan jako oli sijoitettu Fort Lewis Washington kunnes sen inaktivaation vuonna 1992. Vuodesta 1980-luvun puolivälissä jako toimi korkean teknologian testi-sänky armeijan. Tämä johti jako testaus käsite "moottoroitu jalkaväki", jonka tarkoituksena on täyttää aukon valon jalkaväki ja raskas koneelliset voimat. Ajatuksena oli luoda kevyempiä, mobiili, jotka kykenevät toimimaan nopean käyttöönoton kanssa paljon vähemmän lentokoneita kuin raskaampaa koneistettu yksikkö. Moottoroitu jalkaväki oppi keskittyi tehokkuutta autiomaassa sodankäyntiin.

Vuoteen 1989 jako oli peluuttaa kaksi täydellistä prikaatia moottoriliikenteen jalkaväen pataljoonaa nimetty "kevyt hyökkäys", "kevyt yhdistetty aseiden" ja "raskas yhdistetty aseita". Moottoroitu pataljoonaa matkusti uuden Humvee ja yleensä taistelivat kuin perinteinen valo jalkaväki kerran kihloissa. Hyökkäys pataljoonaa hyödyntää nopea hyökkäys Ajoneuvot, ensimmäinen kehitetty Fort Lewis. Pohjimmiltaan Volkswagen-moottorilla Dune Buggy asennettu joko 40mm Mk 19 kranaatinheitin or.50 kaliiperi M2 Browning konekiväärin, FAV on suunniteltu tarjoamaan erittäin liikkuvaa tulivoimaa että voisi hyökätä kyljet raskaampia koneistettu yksikköä. Joitakin muunnelmia myös asennettu TOW ohjuksia. Kaikki nämä asejärjestelmät oli liitetty FAV jota mount suunniteltu irtoamaan, jos ajoneuvo kaataa, jonka he olivat alttiita tehdä. Favs olivat ongelmallinen parhaimmillaan ja lopulta korvattiin eri versioita HMMWV.

9. jalkaväkidivisioona testataan moottoroituja jalkaväen opin at Yakima Ampuminen Centerissä Itä Washington, National Training Center Fort Irwin Kaliforniassa ja Koreassa vuosittaisen Team Spirit harjoitus. Vaikka moottoroitu yksiköt menestyivät hyvin ne olivat alttiita raskaampia koneelliset voimat, erityisesti jos pakotettiin seisomaan ja taistella. He olivat myös erittäin alttiita välillistä tulipaloja.

Lopussa kylmän sodan divisioona tunnistettiin inaktivoimiseksi. Mennessä Ensimmäisen Persianlahden sodan yksi prikaati oli lähes inaktivoitu. Kuitenkin 3. prikaati oli vielä täysilukuinen. Need For Mobile voimia, joita voitaisiin helpommin käyttöön näyttäisi ole koskaan ollut suurempi. Kuitenkin prikaati ei lähetettiin Lähi-itään, sen sijaan tarjoaa sotilaat ja laitteet täyttämään käyttöön yksiköiden muiden osastojen. Vaikka muualla armeijan lähtivät sotaan, 9. tunnus keskittyi inaktivaation ja koulutus kansalliskaartin ja armeijan Reserve yksiköiden käyttöön Persianlahdelle.

Inaktivaatio

Divisioona oli ensimmäinen tehdään täysi inaktivoitumisen jälkeen kylmän sodan. Armeija johto ensin päätti, että inaktivoimalla yksiköt kääntyisi kaikissa niiden laitteiden "10/20" standard - valmiina ja uudelleenkäytettäviä kunnossa. Divisioonan kamppaili noudata tätä standardia. Se edellytti sekä laajaa työtä osa divisioonan sotilaita ja korkeat kustannukset korjaus osia. Loput yhdeksäs ID sotilaat olivat onnekkaasti pomppi myöhemmin inaktivoivia yksikköjen ei tarvinnut tämän tavoitteen saavuttamiseksi.

Nykyiset 3d prikaati ei inaktivoida ja sen sijaan reflagged kuin 199TH Light Jalkaväki Brigade ja siirretty suoraan I Corps. 199TH myöhemmin reflagged kuin toinen Armored ratsuväkirykmentti ja siirrettiin Fort Polk, Louisiana.

Vaikka se inaktivoitiin, jako todettiin toiseksi korkein prioriteetti aktiivinen jako Yhdysvalloissa armeijan keskustasta sotahistorian sukulinja järjestelmä, koska sen lukuisia huomionosoituksia ja pitkä historia. Kaikki divisioonan liput ja heraldinen kohteita siirrettiin National Jalkaväkimuseo Fort Benning, Georgia sen jälkeen inaktivaation. Jos Yhdysvaltain armeijan päättää aktivoida enemmän divisioonaa tulevaisuudessa, keskus todennäköisesti ehdottaa ensimmäinen uusi jako on seitsemäs jalkaväkidivisioona, toinen on 9. jalkaväkidivisioona, kolmas on 24. jalkaväkidivisioona, neljäs on viides jalkaväkidivisioona, ja viides on 2d Armored Division.

Edellinen artikkeli 4. Armored Division
Seuraava artikkeli 1600 Pennsylvania Avenue